Zástupci spolku Svatý Václav chtějí zachránit komín bývalé vítkovické úpravny a spékárny železných rud v jižní části Dolní oblasti Vítkovic. Nejmohutnější cihlový komín v Česku má být v září zbourán. Jeho odstřel má být součástí rozsáhlé sanace bývalého průmyslového areálu, který čeká nové využití. Spolek inicioval petici, pod kterou se podepsalo okolo osmi set lidí. ČTK to řekl jeden z iniciátorů aktivity Dominik Raška.

Zlikvidovat komín, který je pravděpodobně unikátem v celé Evropě, by byla škoda,“ řekl Raška. Podle něj by měl komín zůstat jako solitér a mělo by se hledat jeho nové využití. Navrhuje například vybudování lezecké stěny či jeho využití pro stavbu lanovky, o které se uvažuje. „Dovedu si představit sportovní a rekreační využití. U stěny by mohla být restaurace i kavárna. Popřípadě i přístavba se šatnami a sociálním zázemím,“ řekl.

Komín je součástí Aglomerace nazvané Hrudkovna. Vlastníkem kontaminovaného a zdevastovaného areálu o rozloze přesahující 50 hektarů, kde je 43 dalších továrních budov, je společnost Vítkovice. Mluvčí firmy Eva Kijonková ČTK řekla, že s připravovaným projektem sanace ale společnost nemá co do činění. „Jde o projekt likvidace starých zátěží. Stát se zavázal pomoci s jejich odstraněním. Projekt proto vyhlašovalo ministerstvo financí. Zakázka je už vysoutěžená,“ uvedla Kijonková. Dodala, že iniciátoři petice musí eventuálně kontaktovat ministerstvo financí.

Filip Běhal z tiskového odboru ministerstva uvedl v prohlášení, které má ČTK k dispozici, že projekt sanace vychází z požadavků vznesených Českou inspekcí životního prostředí. Ministerstvo financí práce bude jen hradit. „Součástí projektu sanace je demolice několika objektů, včetně komínu, odtěžení kontaminované zeminy, sanace podzemních vod a rekultivace celého území,“ řekl. Dodal, že ministerstvo nyní neeviduje žádný požadavek na případnou redukci prací.

Komín, kterému obyvatelé Ostravy přezdívají Strakáč, je vysoký 101 metrů. U paty má průměr 15 metrů a jeho stěny tam dosahují tloušťky až 1,5 metru. U vrcholu má průměr devět metrů. „V Česku to je jeden z nejvýznamnějších cihlových komínů. Jednak z hlediska výšky, ale hlavně z hlediska jeho mohutnosti,“ řekl Raška.

Jižní aglomerace navazuje na severní část Dolních Vítkovic. V tamním areálu, který je Národní kulturní památkou, se v posledních letech podařilo řadu staveb zachránit. V plynojemu vznikla Multifunkční aula Gong, jedna z vysokých pecí se pyšní skleněnou nadstavbou, kde je například kavárna či vyhlídková plošina.

ČTK