Na vodu jezdí jen necelá pětina procenta Čechů. Zatímco pro většinu mužů je vodácký zážitek synonymem pro alkohol, ženy na vodě pijí jen výjimečně. Z dat červnového průzkumu agentury NMS Market Research dále vyplývá, že čtyřiapadesát procent Čechů by podpořilo zrušení pokut za konzumaci alkoholu pro vodáky a zhruba každý desátý by pití alkoholu na vodě toleroval v jakémkoliv množství.

Jen asi každý pátý Čech jezdí na vodu, a to ještě ne pravidelně. Celá třetina vodáků vyráží méně často než jednou za 2 roky, 46 procent pak nasedne do lodi alespoň jednou ročně. Na vodu jezdí převážně lidé do 34 let (29 procent), s přibývajícím věkem začíná záliba v této tradiční letní aktivitě postupně opadat.

I přes pověst národa alkoholiků, kteří pijí vždy a všude, konzumuje alkoholické nápoje „jen“ mírná většina českých vodáků, zbylých 47 procent pití při jízdě na vodě odmítá. Abstinující část tvoří převážně ženy vodačky, z nich nepije celých 62 procent, u mužů je tento počet značně nižší (35 procent). Ti, kteří si dopřejí alkohol na vodě jen příležitostně, nejčastěji preferují drink za odměnu po doplutí (31 procent).

V běžném dni vypijí čeští vodáci nejčastěji do 3 piv nebo panáků (65 procent), dalších 30 procent vodáckých pijáků se vejde do 6 drinků. Najdou se však i tací, kteří se plaví s pořádnou dávkou promile v krvi, až 11 kousků alkoholických nápojů vypije každý stý Čech s pádlem v ruce.

V Česku platí nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až 100 tisíc korun, kontroly u nás ale nejsou moc pravidelné, celých 93 procent vodáků podle průzkumu ještě nebylo nikdy kontrolováno. Co se rozdávání pokut týče, je názor Čechů rozpolcen, 53 procent z nich s pokutováním vodáků za alkohol souhlasí, zatímco 47 procenta je proti. „Zrovna tak se liší názor na tolerované množství, 80 procent Čechů se však shoduje, že nulová tolerance není správná, zhruba každý desátý vodák by dokonce nechal konzumaci alkoholu na vodě bez omezení. To by bylo ale velmi rizikové,“ komentuje výsledky průzkumu Kamil Kunc, Client Service Manager agentury NMS Market Research. Případnou novelu zákona, který by zrušila pokuty za konzumaci alkoholu pro vodáky, o kterou se nyní snaží třeba Pirátská strana, by podpořila mírná většina Čechů (54 procent). V tom mají jasno zejména muži (62 procent), ženy by zaujaly naopak negativní postoj, novelu by podpořilo jen 45 procent z nich.

Průzkum proběhl v červnu 2018 na reprezentativním vzorku 1 004 respondentů ve věku 18-64 let. Data se sbírala online v Českém národním panelu.