Apogeo
Reklama

Nástup nového kryptodolaru, který bude krytý dolarem

03.07.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nástup nového kryptodolaru, který bude krytý dolarem


Fintech společnost Circle pod záštitou investiční banky Goldman Sachs a kryptoměnového giganta Bitmain oznámila plánované spuštění kryptoměny Circle USD Coin (USDC), jejíž tržní cena bude vázána na hodnotu amerického dolaru.
Myšlenka USD Coinu je prostá. Nabídnout prostředek směny, který si vezme to nejlepší z obou světů. Transparentnost a volnost kryptoměnového světa a cenovou stabilitu, které se mohou těšit tradiční měny. Kolísání kurzů na kryptoměnových párech stojí v cestě směnným transakcím a uvaluje dodatečné náklady na získávání informací ohledně ceny a cenového vývoje kryptoměn. Stabilní kryptoměna proto může významně zvýšit operativní efektivnost těchto transakcí.
Stabilita kryptoměny však není zadarmo. Kvůli této přidané hodnotě museli vývojáři USDC obětovat jinou superschopnost, které se kryptoměny těší – decentralizaci. Circle proklamuje, že každý emitovaný token USDC bude podložen americkým dolarem. I tento koncept má však své limity, které byly již mnohokrát demonstrovány na jiné kryptoměně – Tether (USDT).
Tether zastává funkci, o kterou se nyní uchází USDC, již od roku 2014. Tether se v objemu denních transakcí řadí pravidelně mezi TOP 3 obchodované kryptoměny, čímž prokazuje velký potenciál a poptávku po tomto aktivu. Udržitelnost stabilního směnného kurzu vůči dolaru je v krátkém období limitována likviditou dolarových rezerv a operativní efektivností zaštiťující instituce. Tento nedostatek byl již několikrát demonstrován v historii Tetheru, kdy se jeho cena významně odchýlila od dolarové parity. Tento efekt byl ještě umocněn řadou obvinění z podvodu ohledně neúplného krytí plynoucí z údajné nedostatečné výše rezervy.
Circle by měl v tomto ohledu být o podstatný krok dále. Součástí jeho aktivit by údajně měly být pravidelné audity třetích stran a držba dolarových rezerv na transparentních účtech v etablovaných bankovních domech.
Celkový přínos pro kryptoměnovou komunitu je rozporuplný. Zatímco výhoda stabilního a důvěryhodného aktiva v kryptoměnových transakcích přináší operativní efektivnost a možnost mezinárodní směny mezi jednotlivými kryptoměnami prostřednictvím stabilního aktiva, tento koncept nepodpoří původní myšlenku, se kterou byly kryptoměny stvořeny, a to myšlenku decentralizované měny, která je oproštěna od tradičních měn, které jsou pod kontrolou centrálních bank. Nesporným přínosem je nicméně profesionalita spolupráce kryptoměnového startupu s etablovanými finančními institucemi a regulátory, která byla doposud nevídaná, čímž potvrzuje, že tyto dva světy nejsou bezpodmínečně vzájemně se vylučující.
Jan Záhumenský, analytik Kryptofondu


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama