Apogeo
Reklama

Rada ČNB podle odhadů zřejmě opět zvýší úrokové sazby

30.07.2018, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Rada ČNB podle odhadů zřejmě opět zvýší úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky pravděpodobně na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1

,25 procenta. Důvodem je slabší než očekávaný kurz koruny, vyšší inflace a napjatý trh práce. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.
O čtvrt procentního bodu zvýšila rada základní úrokovou sazbu na svém posledním zasedání na konci června. Pro zvýšení sazeb hlasovalo všech šest přítomných členů bankovní rady ČNB. Krok tehdy kritizovala Hospodářská komora. Podle jejího prezidenta Vladimíra Dlouhého to bylo předčasné a překvapivé opatření, které posílí korunu, ztíží podmínky pro exportéry a zdraží peníze.
Kurz koruny od červnového zvýšení sazeb posílil z 25,94 Kč/EUR na zhruba 25,63 Kč/EUR. Na počátku července ovšem koruna i oslabila, když se dostala nad 26 korun za euro. ČNB přitom v květnové prognóze očekává, že za celý letošní rok bude průměrný kurz koruny 25 Kč/EUR.
Bankovní rada přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb již příští týden. Jak naznačil komentář hlavního ekonoma ČNB Tomáše Holuba, nová prognóza předložená bankovní radě bude vyžadovat daleko rychlejší zvyšování sazeb, protože koruna neposiluje tak rychle, jak ČNB předpokládala. Trh po zmíněných informacích očekává růst sazeb v příštím týdnu již s pravděpodobností 80 procent,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Právě vyjádření Holuba je podle Seidlera důležitější než podobné nedávné vyjádření viceguvernéra Mojmíra Hampla a člena bankovní rady Vojtěcha Bendy o růstu sazeb. „Holub do jisté míry překvapivě prozradil změny v nadcházející prognóze. Ta bude dle něj předpokládat výrazně vyšší sazby ve srovnání s předchozí prognózou, a to zejména v kratším horizontu,“ doplnil.
ČNB se zdá být připravena podpořit zvýšení sazeb o dalšího čtvrt procentního bodu. Prostor k takovému rozhodnutí vytvoří pro ČNB její nová inflační zpráva, která zřejmě konstatuje, že inflace zůstane přinejmenším několik měsíců nad cílem, přehřívání ekonomiky se nezmírňuje a koruna je citelně slabší, než předpokládala předchozí prognóza,“ uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Do konce roku očekává po srpnovém zvýšení sazeb ČNB ještě jeden takový krok. Vývoj sazeb v příštím roce pak bude podle Sobíška ovlivněný především reakcí kurzu koruny na dosavadní měnovou politiku ČNB.
Zvýšení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání je podle nás hotová věc,“ uvedla rovněž ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. Nedávná vystoupení Hampla a Bendy podle ní naznačují, že by někteří členové bankovní rady mohli zvednout ruku i pro zvýšení úroků o půl procentního bodu. „Tento názor však podle našeho názoru nebude na srpnovém zasedání majoritní,“ dodala.
Růst sazeb rovněž očekává ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés. „Pro trhy bude rovněž zajímavá i nově zveřejněná prognóza, která prozradí, jaký vývoj kurzu koruny ČNB předpokládá a jak vidí další zvyšování základní úrokové sazby. V porovnání s poslední květnovou prognózou ta srpnová přinese slabší korunu, ale výhledově rychlejší růst sazeb,“ uvedl.
Měnového zasedání rady ČNB se ve čtvrtek zúčastní se zúčastní šest ze sedmi jejích členů. Na jednání nebude přítomen Oldřich Dědek.
ČTK


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Snížení sazeb ECB v nedohlednu ochlazuje ekonomiku eurozóny

08.04.2024, Autor: red

Finanční trhy dlouho čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby. Pomalé zpomalování inflace a pečlivé prověřování ekonomického vývoje eurozóny to bance zatím nedovoluje. Hlavní depozitní sazba zůstává od posledního hlasování, které proběhlo 7.3.2024, nezměněna na úrovni 4 %, což je stav od srpna 2023. 

Tržby e-shopů prudce rostou

05.04.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby obchodníků narůstají již tři měsíce v řadě. Tahounem tohoto pozitivního trendu jsou především internetové obchody, kterým se zvyšují tržby dvouciferným tempem. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ekonomická nálada domácností se prudce zlepšuje

25.03.2024, Autor: Z blogosféry

Indikátor tuzemské ekonomické důvěry v březnu narostl z únorových 90,6 na 94,2 bodu a dostal se tak nejvýše od května loňského roku. Důvěra v podnikatelském sektoru se zvýšila z 89,9 na 93,0 bodu, tedy nejvýše od prosince 2023. Ještě výrazněji pak poskočila důvěra spotřebitelů, která se z 94,0 dostala až na 99,9, což je nejlepší výsledek od října 2021.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama