Do investování se pouští více než třetina Čechů. Nejčastěji investují do podílových fondů, nemovitostí a akcií. Průměrná měsíčně investovaná částka jsou tři tisíce korun. Častěji investují muži, lidé s vysokoškolským vzděláním a osoby s příjmem od třiceti do čtyřiceti tisíc korun. Výnosy by investující nejčastěji využili v penzi, na pořízení bydlení či na cestování. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Ipsos pro Raiffeisenbank.

Pokud Češi investují, pak nejčastěji do podílových fondů, a to 38 procent z nich, dále následují investice do nemovitostí (29 procent). Češi investují spíše pravidelně (67 procent), na měsíční bázi (82 procent z pravidelně investujících), přičemž průměrně investovaná částka činí tři tisíce korun.

Investování už dávno není pouze výsadou bohatých. Například v Raiffeisenbank lze investovat již od 500 korun měsíčně. Pokud disponujete volnými prostředky, dlouhodobé a hlavně pravidelné investice představují velmi dobrou možnost získání vyššího zhodnocení, než jaké lze aktuálně dosáhnout na běžných spořících účtech,” říká Jaromír Sladkovský, ředitel Raiffeisen investiční společnosti.

Je však nutné mít na paměti, že jakákoli investice s sebou vždy nese určitou míru rizika. Proto je dobré investovat ne do jednoho, ale naopak do více instrumentů a ono riziko tak co nejvíce diverzifikovat,“ upozorňuje Jaromír Sladkovský a dodává: „Nebo lze investovat do instrumentů, které již takovou diverzifikaci sami o sobě nabízejí, jako jsou například fondy Raiffeisen strategie konzervativní, Raiffeisen strategie balancovaná či Raiffeisen strategie progresivní.“

Zdroj: Ipsos, báze: lidé, kteří investují své peníze, n=297

Celých 47 procent Čechů by výnosy z investic použilo na důchod, dále na bydlení (38 procent)
a cestování (35 procent), cca čtvrtina respondentů by tyto finanční prostředky věnovala svým vnoučatům. Výnosy z investic by na důchod využili převážně lidé ve věku od 45 do 55 let. Vysokoškolsky vzdělaní lidé by výnosy častěji použili na bydlení.

Zajímavostí je, že 40 procent z těch, kteří si spoří, zároveň také investuje. Mnohdy však mezi tím nevidí rozdíl. „Je zajímavé, že na dotaz jakým způsobem respondenti spoří, jsme obdrželi
i odpovědi, že spoří prostřednictvím investic. Investování tedy berou jako způsob, jak si našetřit na horší časy či jak se zajistit do budoucna,” říká Jaromír Sladkovský.

Průzkum proběhl letos v květnu se vzorkem 802 respondentů ve věku 25-55 let s osobním příjmem nad 15 tisíc korun měsíčně.

Zdroj: Raiffeisen Bank