Hlavním důsledkem pádu velké americké banky Lehman Brothers, který spustil před deseti lety světovou finanční krizi, se stala rozsáhlá a přísná regulace finančních trhů. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Tato regulace, který byla občas dotažena až do extrému, ale stejně podle nich dalším krizím nezabrání.

Krize rozšířila pravomoci regulátorů. Je ale naivní si myslet, že přísnější regulace by krizi zabránila. A ani v budoucnu nezabrání. Systém je natolik složitý a propojený, že to klubko sítí nelze rozmotat,“ řekla k tomu analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Regulace podle ní paradoxně vedla k větší koncentraci síly a rizika ve finančním sektoru, takže morální hazard spoléhající se na ‘big to fail’ je ještě větší. „Regulace nikdy nenahradí zdravý selský rozum, tedy heslo – neinvestuj do něčeho, čemu nerozumíš,” dodala.

Finanční sektor zaznamenal řadu omezujících faktorů dopadajících na finanční instituce i koncové klienty, souhlasil analytik Chytrého Honzy Karel Kotoun. Cesta, kterou se vydali evropští i američtí regulátoři, se zprvu zaměřila na systémová rizika, a to především riziko kapitálové přiměřenosti bank a pojišťoven. To znamená objem hotovosti, kterou musí držet na svých účtech pro pokrytí požadavků svých věřitelů i v případě stresových situacích.

Všechny regulace mají podle něj za cíl nastavit mantinely finančnímu sektoru tak, aby v případě propadu na trzích zbylo dostatek likvidity a aby se neprodávaly a do určité míry i nevytvářely komplexní instrumenty, kterým rozumí jen pár vyvolených. Situace ale došla do extrému, kdy se na finančních trzích řeší jen další regulace a klientský přístup je až na druhé koleji. „Jedna regulace řeší další regulaci, takže se ocitáme v Kocourkově, kdy se jedna vykopaná jáma zasypává zeminou z nově vykopané jámy,“ podotkl.

Analytik portálu Capatalinked.com Radim Dohnal upozornil na to, že motivem pro silnější regulaci byly až problémy Řecka, které hned v prvním roce řecké ságy ohrožovaly stabilitu eurozóny. Čelní představitelé celkem správně identifikovali jako riziko provázanost finančních trhů. Silné propojení se ukázalo jako jasné slabé místo eurozóny v roce 2012, kdy se Kypr stal nesolventním, poznamenal.

Výkonný ředitel společnosti Starteepo František Bostl připomněl, že v roce 2010 se americká vláda opět přiklonila ke zpřísnění pravidel pro komerční a investiční banky a vznikla tzv. Dodd-Frank legislativa. Prezident USA Donald Trump však na konci května tohoto roku bez většího publika a zájmu médií vrátil bankovní regulaci v USA zpět do roku 2008, respektive do roku 1928. Podepsal totiž dokument, který významně pozměňuje legislativu podepsanou předchozím prezidentem Barackem Obamou, která vešla v platnost v roce 2010 a která se stala jedním z pilířů prevence v boji proti finančním krizím.

ČTK