e-news.cz - kurzy
Reklama

Soukromníci mají méně peněz než lidé ve veřejném sektoru

12.09.2018, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Soukromníci mají méně peněz než lidé ve veřejném sektoru

Odboráři vyrazili do hlavního města, prý na manifestační mítink.

Tentokrát jich nebylo tolik, jen něco přes tisíc, tak je jejich bossové raději schovali do sportovní haly, žádný Václavák. Tato akce měla být prvním řinčením zbraní před vyjednáváním o růstu mezd. Odbory dlouhodobě tlačí zejména na zvyšování mezd ve veřejné službě a nově i na zkracování pracovního týdne. Při své mediální rétorice ovšem nezmiňují nebo zkresleně interpretují některá důležitá fakta a čísla.
Předně jde o strukturu zaměstnanosti. V současnosti se na tvorbě ekonomického bohatství země podílí jeden milion podnikatelů, dva a půl milionů jejich zaměstnanců a půl milionu zaměstnanců velkých korporací. Tedy, plus mínus čtyři miliony lidí. Naproti, ve veřejných službách pracuje zhruba 3,7 milionu lidí. To představuje poměr 92,5 procenta.
Další věcí, kterou by odboráři při svém tlaku na růst mezd ve veřejné službě o deset procent měli zmiňovat, jsou průměrné mzdy. Podle informačního systému o průměrném výdělku, který spravuje ministerstvo práce, loni průměrná mzda v soukromém sektoru dosáhla 30 930 korun. Naproti tomu ve veřejných službách se vyplácela průměrná mzda ve výši 31 970 korun. K tomu odboráři, jak se nechala slyšet místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, požadují zkrácení pracovní doby, a to bez ztráty na mzdě. Přitom zaměstnavatelé při jednání tripartity odmítali zvyšování mezd zejména kvůli tomu, že výdělky rostou rychleji než produktivita práce. To by se při zkrácení pracovní doby nůžky mezi mzdou a produktivitou rozevřely ještě více.
Je jasné, že stát potřebuje veřejné služby, jako jsou nemocnice, školy, hasiči či policisté. Ovšem je nabíledni, že více než co jiného by měl proběhnout komplexní audit veřejných služeb ohledně efektivity a potřebnosti. Protože to vypadá, že si žijeme dlouhodobě nad poměry. Není přece normální, aby ve veřejných službách pracovalo skoro tolik lidí, jako těch, kteří na to celé vydělávají. Notabene, při vědomí toho, že stát dlouhodobě hospodaří se schodky. Navíc, tito lidé ve veřejných službách v průměru dostávají vyšší plat než ti, kteří na jejich výplaty vydělávají. To také přece není normální, notabene spravedlivé, že?
https://www.ekonomickymagazin.cz/2018/06/podnikatele-maji-jasno-rust-platu-brzdi-statni-otesanek-video/


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama