Mezi podnikateli a menšími firmami byla v ČR v prvním pololetí uhrazena po splatnosti skoro třetina faktur. Trend ve vývoji platební morálky je ale pozitivní, ve srovnání s loňským rokem podíl pozdě uhrazených faktur klesl. Vyplývá to ze statistik fakturační aplikace iDoklad, kterou využívají rovněž podnikatelé na Slovensku.

Tam je platební morálka ve srovnání s Českem horší. Podíl faktur uhrazených po splatnosti je na Slovensku 38 procent, loni byl 44 procent.

Platební morálka českých podnikatelů se zlepšuje dlouhodobě. „Porovnáme-li údaje za předešlá pololetí, je na první pohled vidět pozitivní trend zlepšující se platební morálky. Zatímco v prvním pololetí loňského roku bylo pozdě uhrazeno 36 procent faktur, letos je to už jen necelá třetina,“ uvedl Tomáš Loukota, výkonný ředitel společnosti Solitea ČR, která službu iDoklad provozuje. Ve více než polovině případů pozdní úhrady je nicméně dlužná částka zaplacena do týdne a v 90 procentech do měsíce po splatnosti.

Na Slovensku se platební morálka letos proti loňsku také zlepšila. Slovenští podnikatelé v první polovině letošního roku uhradili po splatnosti 38 procent faktur. V loňském roce to bylo podstatně více. „V prvním pololetí loňského roku jsme v aplikaci iDoklad na Slovensku evidovali 43 procent a ve druhém dokonce 44 procent faktur po splatnosti,“ uvedl Loukota.

Společnost Solitea Česká republika založil pod jménem Cígler Software Martin Cígler v roce 1990. S účetními systémy pod značkou Money společnost od svého založení patří k lídrům trhu účetních a ERP systémů, tedy podnikových informačních systémů. V roce 2011 společnost uvedla na trh v ČR a na Slovensku cloudovou službu iDoklad.

ČTK