Na dovolenou letos zamířilo sedm z deseti Čechů. Pouze jedna pětina z nich si ji celou nechalo zařídit od cestovní kanceláře. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro jednoho z předních poskytovatelů nebankovních úvěrů, společnost PROFI CREDIT.

Díky rostoucím platům, rekordně nízké nezaměstnanosti a pozitivním vyhlídkám do budoucna si Češi mohou dovolit více utrácet. Projevuje se to i na počtu lidí, kteří se letos vydali na letní dovolenou. Zatímco v minulém roce to bylo 65 procent, letos toto číslo vzrostlo na 70 procent.

Částka, kterou Češi v průměru za dovolenou utratili, meziročně vzrostla o více než tisíc korun. V loňském roce to bylo 20 633 korun, v tom letošním již 21 788 korun. Naprostá většina respondentů (97 procent) pak uvedla, že je schopna dovolenou ufinancovat z vlastních příjmů a úspor. „Z našich průzkumů dlouhodobě vyplývá, že Češi si berou půjčku na dovolenou pouze výjimečně. Mnohem více si půjčují na nezbytné věci, jakými jsou například oprava automobilu nebo domácího spotřebiče, který jim znenadání vypoví službu,“ doplňuje Pavel Klema, generální ředitel PROFI CREDITu.

Do nákladů na letní dovolenou jsou započítány i položky, které si Češi pořizují speciálně kvůli ní. Jedná se především o opalovací krémy (78 procent respondentů), oblečení (65 procent) a léky (54 procent). Většina respondentů (83 procent) cestujících do zahraničí uvedlo, že si ještě před dovolenou hodlá zřídit cestovní pojištění.

Většina dotázaných (73 procent) v průzkumu uvedla, že preferuje objevování nových míst. I proto počet Čechů, kteří tráví dovolenou v zahraničí, roste. Ještě v loňském roce to bylo 43 procent. Letos záměr cestovat do zahraničí deklarovalo 51 procent respondentů. Mezi nejoblíbenější destinace patří Jižní Evropa (36 procent), dlouhodobě populární Chorvatsko (22 procent) a sousední Slovensko (16 procent).

Na cestovní kancelář se při zařizování své dovolené plně spolehlo pouze 22 procent dotázaných. Celých 63 procent si naopak celou dovolenou organizovalo samo a 15 procent oba přístupy kombinovalo. Způsob zařizování dovolené úzce souvisí s tím, jestli se letošní cílová destinace nachází v ČR nebo v zahraničí. Ti, co plánují dovolenou v ČR, si obvykle zařizují dovolenou na vlastní pěst (8 z 10 dotázaných), u zahraničních dovolených jsou to jen 4 z 10.

Zdroj: ProfiCREDIT