PŘEMYSL LUKEŠ, výkonný ředitel kurýrní služby Der Kurier.

Z rádií zní Last Christmas snad posté, světýlka blikají jako o život a v supermarketech se tvoří nekonečné fronty. Vše zmíněné je jasnou známkou toho, že Vánoce jsou již za dveřmi. Mnoho lidí si stěžuje na to, že toto období přichází čím dál dříve. Dle mého však jde jen o pocit, ve skutečnosti toto šílenství začíná každý rok stejně a na hranici, kdy „brzo“ dosahuje svého maxima, jsme se dostali už před nějakou dobou.

Není nic zvláštního na tom, že lidé chtějí udělat svým blízkým radost a jsou ochotní kvůli tomu vybíjet svou energii běháním po obchodech a také není vůbec nic zvláštního, že si čím dál více lidí toto martyrium ulehčuje objednáváním dárků přes internet s dovozem až domů. A nyní přichází chvíle pro dopravce a největší špička celého roku. Někteří dopravci udávají nárůst objemů před Vánoci i o více než sto procent, a tak není divu, že to mnohdy začne skřípat a zákazníci marně vyhlížející kurýrní službu se svého balíčku před Štědrým dnem zkrátka nedočkají. Logistika není jednoduchým oborem, je náročná na předpověď, kapacity, zákaznické požadavky, obecně na fungování. Když k tomu připočteme současnou nízkou nezaměstnanost, kdy je velmi složité sehnat dostatek řidičů, je opravdu složité z toho vybruslit bez újmy. Nutno je však zmínit, že je už téměř nemyslitelné, aby s předvánočním šílenstvím dopravci nepočítali a zkrátka nemohou tvrdit, že to nečekali.

Důležitá je hlavně dobrá spolupráce a komunikace s eshopem. Některé eshopy před Vánoci chytře zákazníkům sdělují datum objednávky, který je tím posledním, kdy mohou garantovat doručení do Štědrého dne. To je základní postup, který zákazníka udělá klidnějším. Zásadní však je i onen slib dodržet. A jak na to? Existují různé softwary, které dokážou zohlednit i předpověď počasí, ale zkušenost říká, že se nelze spolehnout jen na ně. Již od začátku jde hlavně o to, aby si dopravce nabral tolik práce, na kolik opravdu stačí, zaměřil se na jeden segment, a tím se zabýval. Když je práce nad kapacity, nepomůže ani ten nejlepší software. Raději udělat práce méně a pořádně, než za sebou nechat kupu nespokojených zákazníků a chaosu.

Nutno proto říci, že i přes všechny přípravy a opatření to dle mého letos bude zase jako každý rok a spousta dárků tak dorazí až po Novém roce. Co takhle si však místo stresování se nad hmotnými dary odpočinout a vzít třeba rodinu přes Vánoce na pár dnů na hory?