e-news.cz - kurzy
Reklama

Maláčová: Kupředu levá, se sociální závistí. Komunisté tleskají

17.12.2018, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Maláčová: Kupředu levá, se sociální závistí. Komunisté tleskají

PETR BURIAN. To, že jsou sociální demokraté softkomunisté, ví každý.

Konečně komunisté z jejich základny vzešli a dříve se obě strany různě propojovaly a doplňovaly. A to, že hlavním ideovým programem obou je sociální závist, je známým faktem.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oprášila starší levičácký pseudoproblém, na kterém si chce vysloužit své ostruhy. Tím tématem jsou obědy pro školáky, na které prý řada rodičů nemá peníze. A podivné na tom je to, že jsou to právě hlavně ti rodiče, kteří na obědy pro své děti pobírají oficiálně sociálně dávky.
Sociální dávky na živobytí se pohybují řádově v tisících korunách. Přídavek na dítě potom od 500 do 700 korun. Ceny obědů ve školních jídelnách jsou v průměru kolem 20 korun, na starší děti od 25-30 korun. Měsíční platba školních obědů tedy nedosahuje ani výše přídavku na dítě. Náš sociální systém zaručuje všem rodičům, ať už úplným rodinám, nebo samoživitelům/kám finanční hranici, pod kterou živitel nemůže padnout. Ona záchranná síť počítá i s platbou nájmu. Hranice začíná někde nad 10 000 korunami měsíčně a pokračuje až do neurékom. Platba 400 až 600 korun za obědy pro dítě je proti tomu pakatel. Pokud některý z rodičů tvrdí, že na školní obědy nemá, potom jistě svému dítěti nabídne oběd doma. Protože jinak by vlastně tvrdil, že na jídlo pro dítě nemá vůbec. A oběd doma finančně pod dvacetikorunu moc nestlačí. Takže vlastně na obědy má. A protože dítě je vždy na prvním místě i kdyby na rum nebylo, a protože ona sociální hranice je nastavena na desítky tisíc, potom je divné, že nemá, když vlastně má. A to je ta další podivnost onoho umělého problému.
Vědoma si toho, že si toto dnes každý tahavec z Kolbenky lehce spočítá, přistoupila Maláčová na taktiku „Když slevy, tak pro všechny“ a dále prosazuje obědy zdarma plošně v mateřinkách a na prvním stupni ZŠ. Nebudu komentovat, proč by dotovala zrovna ty levnější obědy pro děti s malým bříškem místo těch dražších pro puberťáky, kteří toho snědí jak německej zájezd, ale rovnou se vrhneme na otázku, kde na to vzít. Jednalo by se o nějakých 5 až 6 miliard a ty na čapích farmách fakt nerostou. Ale i to už ministryně vymyslela. A nutno vědět, že opět po soudružsku. Chtěla by totiž více zdanit operátory a banky. A je to venku, naše teta z Mokré čtvrti, sektorová daň. A proč zrovna jen tyhle podnikatelské subjekty? Vydělávají snad svůj zisk méně namáhavěji, mají zákonem zaručený kladný obrat, či jim k podnikání stačí jen výučák, jeden notebook a stará škodovka? Ne. Protože proto, že oni peníze zkrátka mají! Jak prosté. Vyděláváš, jsi tím pádem podezřelý, možná i buržoust, tak plať. A stará dobrá sociální závist opět zaplesá.
Jenže tentokrát narazila. Jednak už nemáme 90. léta, kdy v lidech třímala ještě ona proletářská nenávist doby nedávno minulé a jednak Maláčová není Babiš, aby ji stačilo říct, že tím utne penězovody zazobaným lobistům. Nebo jak by řekl prezident Zeman, těm píp. Proti jejímu návrhu se ohradil dokonce i sám předseda vlády, sociální miliardář se srdcem na dlani, Andrej Babiš. Pravdu má v tom, že si z už tak složitého daňového labyrintu nemůžeme dělat vyloženě lunapark. A podobně se vyjádřili i jiní, zvlášť ostré hlasy zazněly z opozice. Pro všemi deseti by byli jenom komunisté a tím se dostáváme na začátek mého povídání až kamsi k záhlaví článku.
Jenže je tu ještě jeden významný aspekt tohoto návrhu. A sice ten, že operátoři ani bankéři našim dětem obědy fakt platit nehodlají. Koneckonců ani já bych neplatil obědy cizímu děcku, pokud má práceschopného rodinného zástupce. Nic ve zlém, ale je to tak. Takže naši opravdu drazí operátoři a bankéři vezmou svůj obrat, spočítají si daňové výdaje, porovnají a zdraží své služby tak, aby byli zase na svých. Jinak to dopadnout ani nemůže. A mnohá děcka budou dál ignorovat školní obědy, pokud jim nechutnají, buržoust bude dál pukat ze svého doutníku, dělník si vezme dvě hodiny přesčasů u mašiny, aby měl na zdražení a vládě už navždy zůstane onen příjem navíc. A i kdyby z deseti miliard měla dát opravdu půlku na školní obědy, zbytek bude v suchu. A ještě můžou po roce levičáci říct: už to funguje, nikomu to nevadí… Což je otřepané úsloví těch, kteří obhajují nesmysl a nemají pro něj relevantní argument.
Zdroj ZDE


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama