Stavební firmy dodají materiál, velcí zaměstnavatelé v okolí potřebné finance, střední stavební škola budoucí šikovné řemeslníky. A lidé sami vyberou, který z navržených projektů se zrealizuje. To je projekt, který právě finišuje v Kolíně. Zapojil se do ní každý desátý Kolíňan. Ukazuje, jak by díky chytrému řízení obcí mohla vypadat budoucnost veřejných projektů i v jiných českých městech.

Akci pořádala platforma Lepší místo, která se stala v letošním roce součástí iniciativy Zlepšeme Česko. Do celého projektu se zapojilo 12 spolků a neuvěřitelných 3 596 Kolíňáků, kteří nakonec rozhodli o vítězném projektu. To znamená více než každý desátý Kolíňan včetně dětí a seniorů. V případě osob v produktivním věku to byl zhruba každý šestý obyvatel. Počet zapojených obyvatel, kteří měli šanci hlasovat, se stal novým českým rekordem v lokální participaci.

Vítězným projektem, který obyvatelé vybrali, se stala oprava podlahy ve společné klubovně tábornických klubů. A jasně ukázal, že lidé mají o podobné projekty zájem. Do akce se zapojili místní firmy jako největší lokální zaměstnavatel TPCA. Řemeslníky poskytla SOŠ a SOU stavební Kolín.

Neuvěřitelně nás potěšila jednoznačně pozitivní zpětná vazba od všech zapojených. Firmy jasně věděly, že vynaložené prostředky šly na důležité projekty, obyvatelé zase, že mají šanci rozhodnout o věcech, na kterých jim záleží,“ zmiňuje Petr Steklý, šéf Lepšího místa. „Pomohlo se svazům, spolkům a klubům, které by si jinak nemohly podobnou investici dovolit. A v neposlední řadě tím prezentujeme, jak šikovné budoucí řemeslníky školy vychovávají.“

Podle Steklého je kolínská akce „Stavíme Vám sen“ prototypem toho, jak vypadá budoucnost spolupráce firem, samospráv a občanů. Firmy podle něj jsou ochotny investovat do prostředí, ve kterém působí, doposud však neměli možnost vybírat z projektů, které mají největší dopad.

Možnosti chytré obecní komunikace, které jsme v Kolíně průkopníky, se prostřednictvím moderních nástrojů jako je třeba Mobilní rozhlas mění k lepšímu. Dokážeme zasáhnout mnohem větší počet obyvatel, vtáhnout je do společných projektů. Hlasování o důležitých věcech má navíc vysokou výpovědní hodnotu, neboť probíhá přes ověření telefonního čísla. Má tedy v podstatě podobu občanského minireferenda,“ pochvaluje si Michal Najbrt, místostarosta města Kolín. „Že pak mají lidé k podobným projektům díky osobnímu zapojení zcela jiný vztah, to zřejmě není potřeba připomínat.“

Chytrá obecní komunikace je v České republice na vzestupu právě díky aktivitám místních technologických firem. Podle Asociace moderně komunikujících občanů a starostů bude letos překonána hranice 10 procent chytře komunikujících obcí a jen o trochu nižší bude podíl zapojených občanů. Další rozvoj může akcelerovat právě konsolidace a standardizace jednotlivých platforem, která umožní efektivnější propojování nástrojů. Potenciál celého trhu s chytrou komunikací a smart governance je přitom odhadován na zhruba jednu miliardu korun. Několik miliard by pak mohla smart komunikace díky zefektivnění řízení obce přinést zpět do obecních rozpočtů.

Zlepšeme Česko je iniciativa, spojující projekty Zmapuj.To a Ukliďme Česko Miroslava Kubáska, Mobilní rozhlas Ondřeje Švrčka a Lepší místo Petra Steklého. Založena byly v roce 2018 a jejím cílem je vytvořit celonárodní univerzální platformu pro občanskou participaci a řešení komunálních problémů.

Zlepšeme Česko:

Aplikace pro iOS ZDE

Aplikace pro Android ZDE