JAN ZADRAŽIL. Je skutečně ukázkou stupidity myslet si, že kdo je tu v exekuci, ten si půjčil na dovolenou a nebo rovnou s tím, že to nikdy nezaplatí.

Nejvíce dlužníků je tu z řad bývalých živnostníků a potom lidé, které postihla nějaká pohroma nebo nemoc. A není to vinou finanční negramotnosti, ale vinou státních zásahů. Neustálé změny zákonů a státní výmysly totiž musí platit ten živnostník. A nejsou to žádné malé položky. A když to zaplatí, stát to zruší nebo změní na něco, co stojí živnostníky další peníze. Příklad?

Stát nařídil hospodským oddělené prostory pro kuřáky nebo povinnou klimatizaci. Když to postavili (museli si na to půjčit), tak to zrušil. Zato nařídil úplný zákaz kouření. Klimatizace k hov… k ničemu. Předtím už ovšem stihl jiné věci. Třeba musíte oddělit prostory pro herní automaty. Tak je oddělili. A pak? Nesmíte mít vůbec automaty! Výdaje na ho…, živnostník ale zadlužen.

Pak přišly od ČSSD povinné registrační pokladny. Dnes to schválíme, zítra je musíte mít. Nákup s předstihem ale opět k hov… Protože to zrušili. A najednou teď – musíte mít internet a EET pokladnu, ale pozor! Ta vaše stará registrační EET neumí. Smolík. Kupte si novou.

To jsou je malinké příklady. Je mnoho dalších věcí a mnohem horších. Třeba zaplaťte daň z peněz, které jste nedostali. Skutečně! Tady uděláte práci, vystavíte fakturu, odběratel vám nezaplatí, ale daň z toho zaplatit musíte. A samozřejmě také mzdy svým zaměstnancům. Kde je ochrana? Nikde. Rázem je z poctivého živnostníka dlužník. Syčák, gauner.

Z posledních perliček je dobrá ta, kdy živnostník zodpovídá za to, že ten, kdo mu prodává zboží je slušný člověk. To opravdu není vtip. Když podnikatel nakoupí něco od jiného podnikatele a ten prodávající je gauner, odskáče to ten, kdo si u něj nakoupil. Nedá se sice nikde zjistit, co je prodávající zač (to víte, ochrana osobních údajů), ale to je fuk. Jestli se ukáže, že prodávající nezaplatil daně, musí je zaplatit ten, co si u něj nakoupil, i když o tom nevěděl. Dobře mu tak.

Takto se u nás vyrábějí dlužníci! Ne půjčováním na dovolené. A co horšího, jsou to většinou schopní, pracovití a především nevinní lidé. Asi ty schopné ve společnosti nepotřebujeme. Blbí otroci jsou lepší.

Zdroj: Pravý prostor