Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítá, že by odměny úředníků finanční správy byly navázané na výši doměřených daní. Uvedla to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance ODS Vojtěcha Munzara, který od ní chtěl mimo jiné vědět, zda mají zaměstnanci finanční správy stanovené cílové odměny při splnění objemu doměřené daně. O praxi odměňování úředníků za doměřené daně informovaly již loni v prosinci Hospodářské noviny. Ministerstvo financí tehdy takovýto způsob odměňování popřelo. Odměňováním finančních úředníků se bude zabývat příští týden i sněmovní rozpočtový výbor.

Poslanec Munzar ve své interpelaci uvedl, že podle veřejně diskutovaných dat obdrželi zaměstnanci financí správy za loňský rok téměř 1 900 prémií vázaných na jimi doměřený doplatek daně. Podle Hospodářských novin se odměny vyplácejí za kontroly převodních cen a daňových odpočtů na vědu a výzkum. Munzar tvrdí, že tato praxe vede ke snaze úředníků o co nejvyšší doměřenou daň, a tím o maximalizaci jejich příjmů.

Ministryně v odpovědi na interpelaci uvádí, že daňová kontrola je v první řadě nástrojem pro správné zjištění a stanovení daně. Daňovou kontrolou je podle ní možné napravit chybně přiznanou daň i ve prospěch poplatníka. „Výši doměřené daně daňovou kontrolou tedy v principu nelze přímo spojovat s odměnou pro daného státního zaměstnance, tedy motivovat jej, aby byl maximalizován objem doměřených částek bez ohledu na správnost tohoto doměření,“ uvedla.

V principu tedy odmítám, že by výše odměn ve FS (Finanční správě) ČR byla navázána na objem doměřených částek daně,“ stojí v její odpovědi. Interpelací poslance Munzara a odpovědí ministryně se bude Sněmovna zabývat na některé z příštích schůzí.

Hospodářské noviny před deseti dny uvedly, že finanční správa připustila praxi odměňování úředníků za to, že firmě neuznají daňový odpočet na výzkum a vývoj a doměří jí vysokou daň. Podle zjištění deníku se tak dělo téměř tři roky.

O tématu bude ve středu 20. února jednat i sněmovní rozpočtový výbor. Stojí to v pozvánce na schůzi výboru. Zúčastnit by se měla jak ministryně, tak generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová. Člen výboru Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl na svém facebookovém profilu, že jednání se uskuteční na jeho popud. „To je skandální postup pod politickou záštitou hnutí ANO. Každá taková doměrka je protiprávní, protože úředník byl logicky podjatý, a přesto rozhodoval,“ uvedl bývalý ministr financí.

ČTK