Největším úspěchem České republiky je počet přímých leteckých linek do Číny. Po skončení summitu šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny, který se konal v Dubrovníku, to řekl český premiér Andrej Babiš.

My už dnes máme čtyři letecké linky a pátá se otvírá 1. července. To je spojení Praha-Šen-čen,“ upřesnil předseda vlády. Hostitel letošního, již 8. summitu 16+1 chorvatský premiér Andrej Plenković hned na úvod jednání potvrdil rozšíření tohoto formátu o jeden stát, o čemž se už ve čtvrtek zmínil Babiš. Novým členem se stalo Řecko, a formát tak nese nový název 17+1.

Je to velice dobrý formát, kde máme možnost jednak bilaterálních jednání, ale i porovnat si naše aktivity s kolegy z dnes již šestnácti zemí. Myslím si, že jsme na tom velice dobře,“ řekl dnes Babiš. V této souvislosti hovořil právě o přímých leteckých spojeních s Čínou.

To se odrazilo ve zvýšení počtu čínských turistů v ČR. Jejich nárůst předseda vlády označil za „skvělý, protože za rok 2018 k nám přijelo na návštěvu 620.000 turistů z Čínské lidové republiky, což je nárůst o 130 tisíc“.

Z hlediska byznysu je ale ten náš export stále nedostatečný,“ dal premiér opět najevo nespokojenost, pokud jde o obchodní bilanci ČR s Čínou. Česko má sice skvělý náskok právě v leteckých spojeních, která jsou pro obchod důležitá, ale „v tom exportu se musíme podívat na to, kde to vázne“, posteskl si Babiš.

Musíme skutečně mít velice konkrétní představy, jak proniknout víc na ten čínský trh,“ řekl Babiš a dodal, že bohužel musí konstatovat, že české firmy „ne moc oceňují celkově výkon naší správy a agentur, které to mají na starosti“.

Musíme tomu dát nějaký řád a koordinaci,“ poznamenal na adresu agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism.

Na dotaz ČTK, zda Česká republika neplánuje uspořádat některý z příštích summitů platformy s Čínou, Babiš řekl, že v tuto chvíli takový plán není. „Musíme to ještě prodiskutovat v rámci koalice. Vyloučit se to nedá,“ podotkl.

Fungování platformy hned na úvod summitu ocenil i chorvatský premiér Plenković. „Samozřejmě že čísla mohou být vždycky lepší, nicméně platforma umožnila navázání kontaktů a existenci mnoha projektů,“ uvedl. Důkazem, že to funguje, je podle něj i fakt, že existuje množství zemí, které se chtějí stát členy či pozorovateli platformy.

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Podle něj je třeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu“. Vyjádřil přitom naději, že se obchodní vztahy mezi ČR a Čínou ještě zdynamizují po návštěvě českého prezidenta Miloše Zemana v Číně, která je plánovaná na konec dubna.

Cílem platformy nyní už 17+1 je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších jedenáct členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a nově Řecko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Černá Hora, Makedonie a Srbsko). Česko loni hostilo investiční fórum platformy na Pražském hradě. Nynější summit byl již osmým v řadě, první se uskutečnil v roce 2012 ve Varšavě.

ČTK