Vizitka místopředsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karla Havlíčka (49), který by se měl stát novým ministrem průmyslu a obchodu:

Datum narození: 16. srpna 1969

Vzdělání: absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT); doktorské studium ukončil na podnikohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), kde se na fakultě financí a účetnictví habilitoval na docenta (2014); manažerská studia absolvoval na Pražské mezinárodní manažerské škole (PIBS) při Manchester Metropolitan University.

Současná pozice: místopředseda RVVI; spoluzakladatel a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP; od roku 2010); děkan Fakulty ekonomických studií a člen vědecké rady na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS).

Kariéra: od 90. let hájí na institucionální úrovní zájmy podnikatelů; donedávna byl spjat se společností Sindat, mateřskou firmou investiční skupiny, podnikající v oblastech finální chemie, speciálních textilií a biotechnologií, podle obchodního rejstříku se 21. března vzdal postu jednatele skupiny; Havlíček podle úterních Hospodářských novin nyní dokončuje převody a prodej podílů ve firmách, v nichž figuroval jako spolumajitel či jednatel (Technistone či Nanopharma).

Rodina: ženatý, má dvě děti

Ostatní:

– Je považován za člověka blízkého premiéru Andreji Babišovi (ANO). Byl členem delegace, která jej doprovodila při březnové státní návštěvě v USA a při setkání s prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš jej také například pověřil, aby urovnal spor s podnikateli o daňové odpočty na výzkum a vývoj a pozval jej na sněm ANO.

– Havlíček, který je zastáncem EET, je podle tisku premiérovou pravou rukou pro ekonomiku. Letos jej také například doprovázel na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu na jednání s firmami Huawei, Apple, IBM nebo AT&T.

– Vládní RVVI, které Babiš předsedá, v lednu schválila Inovační strategii do roku 2030 (Havlíček je jejím hlavním autorem a koordinátorem), díky níž by se ČR mohla zařadit mezi nejinovativnější země Evropy. Strategie obsahuje devět pilířů, na jejichž podobě se shodla podnikatelská akademická i vědecká sféra.

– Nabídku stát se ministrem průmyslu Havlíček již jednou odmítl. Vládní angažmá mu Babiš nabídl na podzim 2017. Havlíček se tehdy vyjádřil, že nabídky si váží, nemůže jí ale přijmout, protože mu to nedovolují jeho četné (i podnikatelské) aktivity. Dnes premiér Babiš Havlíčka navrhl prezidentu Miloši Zemanovi jmenovat ministrem průmyslu a obchodu místo Marty Novákové (za ANO). Havlíček podle informací MF DNES Babišovi kývl na nabídku už minulý měsíc při společné návštěvě USA.

– Havlíček předsedá výzkumnému nanotechnologickému klastru a inicioval první privátní inkubátor pro české firmy v USA.

– Jako autor či spoluautor se podílel na několika odborných knihách se zaměřením na řízení malých a středních podniků, publikoval přes sto článků v časopisech. Přednášel na řadě zahraničních univerzit.

– Havlíček hovoří anglicky, německy, rusky, španělsky, francouzsky a částečně čínsky. Má rád turistiku a rockovou hudbu.

ČTK