Dovolenou v zahraničí letos plánuje asi šedesát procent Čechů. Nejméně třetina na ni vyrazí s cestovkou. Mimo jiné také proto, že cestu a pobyt může částečně hradit zaměstnaneckými benefity. Podle údajů společnosti Sodexo si Češi takto snižují výdaje na dovolenou v průměru o devět tisíc korun.

Většina Čechů má o letošní dovolené jasno. Tábory těch, kteří vyrazí do zahraničí, nebo naopak zůstanou v České republice, jsou vyrovnané, nicméně asi pětina lidí plánuje zvládnout obojí. V každém případě Češi preferují tradiční formy ubytování v hotelích a penzionech. Kempování (ať už ve stanu, nebo v karavanu) holduje asi 13 procent dovolenkářů, trávit volno na chatě či chalupě považuje za dovolenou necelých 10 procent respondentů průzkumu.

Jak vypadá ideální dovolená? Jakkoliv, hlavně „vypnout“

Trojici nejoblíbenějších forem dovolených tvoří dovolená u moře (47 procent), výlety v přírodě (43 procent) a „jakákoliv dovolená, kde se dá tzv. vypnout“ (40 procent). Obliba poslední ze zmiňovaných variant roste spolu s věkem a průzkum také ukázal, že například takový relax u moře vůbec není snem lidi před důchodem. Největší zájem o něj mají nejmladší věkové skupiny a s rostoucím věkem tato preference klesá. Podobné je to s cestováním a sportem v přírodě, vyhovuje spíše mladším ročníkům. Obecně lze říci, že mladí lidé jsou více nadšení pro všechny formy dovolené a výrazně více než jiné věkové skupiny se zajímají o cestování do exotických zemí (39 procent vs. průměr 19 procent) nebo poznávání nových lidí (21 procent vs. 11 procent průměr). Chtějí být zkrátka aktivní.

Více peněz, delší volno

Mladí lidé si na dovolenou také nejčastěji musí naspořit, zatímco nejvíce lidí, kteří ji zvládnou bez problémů pokrýt ze svých pravidelných příjmů, je mezi věkovou skupinou 55 až 65 let. I tak ale platí, že si na dovolenou šetří téměř tři čtvrtiny lidí.

Příjemný způsob, jak snížit náklady na dovolenou, představují zaměstnanecké benefity. „Legislativní limit na cestování je stanoven na 20 tisíc korun u jednoho zaměstnavatele za rok,“ vysvětluje Tereza Knířová ze Sodexo Benefity. Poskytovatel zaměstnaneckých benefitů nabízí kartu nebo poukázky Flexi Pass, za které se dá koupit zájezd, ubytování, ale také sportovní či kulturní zážitky. „Z benefitů na volný čas naši uživatelé utratí 10 procent na cestování a dovolenou. Flexi Pass v souvislosti s dovolenou lidé využívají nejvíce na nákup v cestovních kancelářích FISCHER, Blue Style a EXIM tours. Průměrná útrata za dovolenou z benefitů je 9 tisíc korun,“ prozrazuje Tereza Knířová.

Průzkum také zjišťoval, co by lidé dělali, kdyby měli na dovolenou o 10 tisíc korun více, a ukázalo se, že 28 procent respondentů by zvolilo delší dovolenou a 27 procent respondentů by vyrazilo ještě na jednu dovolenou. Více než pětina respondentů by si také nechala líbit větší luxus, jako třeba all inclusive. Skoro čtvrtina Čechů totiž musí na dovolené držet svou peněženku zkrátka a téměř další polovina se do podobné situace dostává v destinacích, kde je draho.