Češi jsou o přechodu na nový formát televizního vysílání DVB-T2 poměrně slušně informováni. Na druhou stranu ale skoro dvě třetiny z nich neví, kdy k takovému přechodu dojde. Vyplývá to z průzkumu agentury Nielsen Admosphere, jehož závěry zazněly na odborné konferenci Digimedia 2019.

Šedesát tři procenta respondentů neví, kdy v jejich regionu dojde nebo došlo k přechodu na DVB-T2. Obecné povědomí o přechodu na DVB-T2 je ale vysoké. Deklaruje jej třiaosmdesát procent diváků,“ uvedla k tomu analytička Hana Friedlaenderová z agentury Nielsen Admosphere. Na konferenci zaznělo, že citelně chybí informační kampaň pro širokou veřejnost a proto mají diváci tak špatné povědomí zejména o termínech, kdy právě u nich k přepnutí na nový formát pozemního vysílání dojde. Přitom k prvnímu vypínání DVB-T dojde už letos v listopadu, kdy to plánuje Česká televize.

Právě veřejnoprávní ČT je jediný kontinuální zdroj informací o přechodu na DVB-T2. Jak na konferenci uvedl její generální ředitel, diváky budou upozorňovat na blížící se přechod formátů v informační liště na všech programech televize. Soukromé televize odvysílají ve „starém“ formátu ještě letošní vánoční program a k přechodu se chystají na leden. „Pro nás bude přechod na DVB-T2 komplikovanější, protože se budeme muset stěhovat z přechodové do finální sítě nové generace, s čímž bude souviset přelaďování televizorů v domácnostech,“ řekl k tomu vedoucí právní sekce skupiny TV Nova Štěpán Peichl.

Zároveň si ale postěžovali, že ohledně informační kampaně je nikdo „ze státu“ zatím neoslovil.

Na to reagoval náměstek ministra průmyslu a obchodu odpovědný za sekci digitalizace Petr Očko a přislíbil ministerskou schůzku s provozovateli televizí a distribuce signálu. Zároveň přislíbil direct mailingovou kampaň směřovanou na všechny domácnosti v České republice a regionální kampaně v jednotlivých krajských městech. Prohlásil rovněž, že informační kampaň bude technologicky neutrální. Bude tedy diváky postižené vypnutím vysílání DVB-T informovat o všech alternativách, tedy i o satelitní nebo kabelové televizi.

Nadále ale trvá, že to vše se týká pouze těch domácností, které přijímají TV signál pozemně, tedy přes domovní antény či v obytných domech přes tzv. STA. Diváci, kteří mají kabelovku či satelit, případně přechod k těmto platformám plánují, se přechod na DVB-T2 netýká.