Návrh auditní zprávy Evropské komise, který popisuje čerpání evropských dotací a střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), začnou analyzovat žalobci. Podle Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana jsou zjištění v navrhovaném dokumentu závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin.

Babiš uvedl, že předběžný text je plný nepravd a Zeman nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu, když nevyčká na závěrečný dokument. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevidí důvod premiérovi ve sporu s Evropskou komisí nevěřit.

Sedmdesátistránkový text navrhované auditní zprávy zveřejnila v pátek média. Auditoři se v materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu i na použití dotací z EU.

Nejvyšší státní zastupitelství si vypracuje vlastní analýzu předběžné auditní zprávy. Zeman ji nepovažuje za lživou či za podvrh. Označil informace v textu za závažné. „Pečlivě projdeme už předběžnou zprávu a vyhodnotíme, zda je na místě postupovat dále,“ uvedl nejvyšší státní zástupce v České televizi. Podle něj musí státní zastupitelství konat, pokud se objeví podezření na trestný čin.

Babiš Zemanův postup označil za „horlivou iniciativu“, podle něj nejvyšší státní zástupce nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu. „Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt,“ uvedl premiér.

Ministryně spravedlnosti nevidí důvod premiérovi ve sporu s Evropskou komisí nevěřit. Podle ní zákonné podmínky k vyřešení problému střetu zájmů splnil, když své firmy převedl do svěřenských fondů. Mluvit o možných škodách či vracení peněz do Bruselu pokládá Benešová za předčasné. „Já bych počkala na konečný závěr,“ uvedla Benešová. Podle ní mohou být nakonec různé i závěry Evropské komise.

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil znovu vyzval vládu k tomu, aby stanovisko ke zprávě nepřipravovala ministerstva ve správě hnutí ANO, tedy financí a pro místní rozvoj. Podle Pospíšila hrozí, že by mohla zastupovat spíš zájmy Babiše a Agrofertu. To, aby stanovisko ČR ke zjištěním neformuloval nikdo z Babišova hnutí, patří mezi čtyři páteční požadavky opozice. Dalšími jsou okamžité zastavení výplat dotací Agrofertu, projednání věci ve Sněmovně a zveřejnění předběžné auditní zprávy, která se zatím objevila jen v médiích. Šéf opoziční ODS Petr Fiala dnes na twitteru uvedl, že chce od šéfa vládní ČSSD Jana Hamáčka vědět, zda ČSSD bude požadavky prosazovat, jak o tom její zástupci mluvili v pátek ve Sněmovně, a jestli bude Babiše podporovat i tehdy, pokud je nesplní.

Podle Agrofertu předběžný dokument obsahuje „řadu nepřesností, nepravdivých tvrzení a zavádějících interpretací“ a cílem je dehonestovat kontrolovanou stranu. Firma uvedla, že se při získání dotací vždy řídila pravidly, která v dané době platila. „Pokud mají auditoři Evropské komise jiný názor, ještě to neznamená, že tento názor je správný a pravdivý,“ uvedl mluvčí firmy Karel Hanzelka. Agrofert vypracuje své stanovisko. Nevidí ale právní důvod, proč by se měly dotace vracet.

ČTK