Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 26. června úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby přitom nechá na současné úrovni rada podle ekonomů delší dobu. Proti růstu sazeb hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky, uvedli analytici.

Rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na květnovém zasedání, a to jednomyslně. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na dvě procenta. Samotná květnová prognóza ČNB v ročním výhledu další růst sazeb nepředvídá.

Na poli měnové politiky je patrně dohráno. Na jedné straně je sice zvýšená inflace a rychle rostoucí mzdy. Na straně druhé ovšem klesající zakázky ze zahraničí a zhoršující se prognózy pro Německo a další země. Před námi je patrně řada měsíců stabilních úrokových sazeb,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Právě kvůli přetrvávajícím rizikům ohledně vývoje v zahraničí nechá ČNB podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera úrokové sazby na současné úrovni. „Zpomalování ekonomiky bude v letošním roce dále pokračovat. Stejně tak bude postupně zpomalovat i inflace. V takovém prostředí je pro centrální banku nejlepší strategií vyčkat, jak se situace bude dále vyvíjet. Pokud se vývoj v zahraničí výrazně nezlepší, bylo by překvapující vidět ČNB dále zvyšovat sazby. Dlouhodobější stabilita sazeb ČNB je tak nyní patrně nejpravděpodobnější scénář,“ uvedl.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka je pravděpodobné, že dva členové rady, Vojtěch Benda a Aleš Michl, budou hlasovat pro zvýšení sazeb. „U zbývajících pěti členů očekávám hlasování pro stabilitu sazeb a jakýkoliv jiný postoj by pro mě byl jednoznačným překvapením,“ uvedl. Dodal, že se stabilitou úrokových sazeb počítá i ve druhé polovině letošního roku. Benda minulý týden řekl, že ČNB má stále prostor pro zvýšení sazeb, a že na středečním zasedání zváží hlasování pro zvýšení.

Rada ČNB ponechá na svém měnově politickém zasedání příští týden základní úrokovou sazbu na stávající úrovni dvou procent. Při zlepšení mezinárodních ekonomických a obchodních podmínek ovšem nelze ještě jedno letošní zvýšení sazby ve druhé polovině roku vyloučit,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Středečního zasedání se zúčastní všech sedm členů bankovní rady.

ČTK