e-news.cz - kurzy
Reklama

Polemika: Jak se v Praze daří politikům regulovat hazard?

17.07.2019, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Polemika: Jak se v Praze daří politikům regulovat hazard?

DAVID HUSPEKA, ředitel skupiny Rebuy Stars, která v Praze provozuje kasina.
V posledních letech bylo velkým tématem komunálních voleb prosazení zákazu hazardu v městských částech Prahy. Političtí kandidáti slibovali úplný zákaz heren, což se většinou také stalo, ale kam se všechny herny a hráči přesunuli? Skutečně hazard z Prahy zmizel?
Hazard byl v Praze velkým problémem, bylo jenom otázkou času, než si vedení radnic uvědomí velké sousto pro své volební programy a zaměří se na zákaz hazardu. Téma mělo velký úspěch a výsledkem je, že se v Praze podařilo prosadit nulovou toleranci hazardu hned v několika městských částech na Praze 2, 4, 5, 6 a 7. A zde je nutné si položit otázku, jak je možné, že herny stále potkáváme, i když mají oficiálně zákaz provozu činnosti? Odpověď je úplně jednoduchá, majitele heren se začali proti útokům na svůj byznys bránit, a tak jednoduše přestali svou živnost provozovat oficiálně. Pokud tedy bydlíte v části Prahy, kde již hazard nemá co pohledávat, a přesto z okna máte výhled na hernu, pravděpodobně se jedná o podnik přežívající na nulových kontrolách, a také na pasivitě obyvatel, kteří si nestěžují tak vydatně, aby úřad problém „černých heren“ aktivně řešil.
Kdo na hazardu v Praze vydělává?
Rozhodnutí o zastavení hazardu v Praze se může zdát jako opatření, které se mělo udělat již dříve. Proč ale řeší radnice regulaci teprve v posledních letech, a nejsou jí zcela nakloněny všechny městské části? Jedná se samozřejmě o finanční důvody, protože hazard byl dlouhé roky velmi výnosným zdrojem příjmu do obecního rozpočtu, a každá koalice potřebuje pro své působení co nejvíce peněz. Zásadní je také fakt, že úplný konec hazardu znamená, že se provozování automatů dostává do nelegální roviny, a tím že poptávka hráčů neklesá, se lehce stane, že se vždy najde někdo, kdo je ochoten tuto oblast podnikání řešit nezákonným provozem. Pokud by měly herny úplně zmizet, jednoduše se bude chodit hrát na tajná nebo neohlášená místa. Ověřit legalitu heren si můžete například ZDE
Pomůže zásah státu?
Zatímco městské části řeší vyhláškami rušení heren, ministryně Alena Schillerová se rozhodla svézt na vlně populismu boje proti hazardu, spojit příjemné s užitečným, a zavést pořádně vysoké daně pro veškerý hazard zahrnující také karetní hry, ruletu nebo sázky a loterie. Navíc jako bonus počítá také s příjmem se zavedením nové daně z výher nad 100 tisíc korun. I když se může zdát, že takové regulace obcím pomáhají, je to právě naopak. Zákon totiž zatíží pouze společnosti, které svůj byznys dělají legálně a daně odvádějí. Regulace hazardu formou vyšších daní vede k jedinému – stejně jako u protikuřáckého zákona, spousta majitelů pověsí na dveře cedulku „soukromá společnost“ a bude pořádat například pokerové turnaje nelegálně, bez registrací a samozřejmě bez odvádění daní. Takto se mimo jiné dostanou velmi snadno k hazardu mladiství, protože neoficiální hraní nepodléhá kontrolám.
Co bude dále?
Právě nepromyšlené a horkou jehlou ušité navýšení daní už nyní kritizují odborníci kvůli možným společenským dopadům. U daně z hazardu je na první pohled zřejmé, že bude likvidační pro mnoho kasin. Poker, ruletu a další živé hry, kdy se daň zdraží z 23 procent na 30 procent, bude tolik nákladné provozovat, že v zájmu udržení podniku se tyto akce pořádat nebudou, hráči tak zůstanou sedět u automatů.
Uvidíme, jakou budoucnost hazard v Praze čeká. Zatím to vypadá, že oficiální zákazy jsou jedna věc, ale důslednost městských částí v tomto ohledu dost selhává.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama