e-news.cz - kurzy
Reklama

Radomil Bábek: Stát nás nebere vážně, jsme pro něj jen lovná zvěř

26.07.2019, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Radomil Bábek: Stát nás nebere vážně, jsme pro něj jen lovná zvěř

RADOMIL BÁBEK, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, Podnikatelské odbory.

Zhoršují se podmínky pro podnikání, a když si na to stěžujeme, mnozí se nás ptají: „Proč vlastně podnikáte, když se vám to nelíbí?“ Možná je třeba na to odpovědět, tedy se o to pokusím.

Nám, podnikatelům a živnostníkům, vadí spousta nesmyslných povinností, nesplnitelné lhůty a likvidační pokuty. Vadí nám, jak se o nás mnozí politici a úředníci vyjadřují a jak s námi úřady jednají. Podnikat je stále těžší. Proč tedy vlastně podnikáme?
Nejprve proč nepodnikáme.
Nepodnikáme proto, abychom živili stát. Nepodnikáme proto, aby se úředníci měli dobře, aby měli pět týdnů dovolené, třinácté platy, odměny na konci roku, zdarma divadlo, fitko, pobyty na horských chalupách. Nepodnikáme, abychom živili zbytečné úřady, předražené zakázky a korporace žijící ze státního rozpočtu. Nepodnikáme proto, aby aktivisté v neziskovkách měli pohodlný život, a jistě nepodnikáme proto, aby ty neziskovky za naše peníze bojovaly proti nám. Nepodnikáme ani kvůli tomu, aby byli šťastní naši zaměstnanci. Nepodnikáme proto, aby mohly růst platy, aby měli zaměstnanci stále více námi placené dovolené, více benefitů, více stravenek, více zdravotního volna po náročném víkendu.
To vše a mnohé jiné není důvodem pro naše podnikání. Naopak, je to jen nežádoucím důsledkem toho, že všichni chtějí z podnikatelů a živnostníků ždímat peníze a výhody. Tak to není cílem podnikání.
Proč tedy podnikáme?
Protože chceme. Každý máme své motivy a cíle, jsou však faktory, které nás spojují a jsou drtivé většině podnikatelů společné – potřeba samostatnosti a nezávislosti.
Většina nepodnikajících občanů se domnívá, že hlavním důvodem pro podnikání jsou peníze. Nemohou se více mýlit. My, podnikatelé a živnostníci, hlavně chceme žít po svém. Chceme dělat věci tak, jak si je vymyslíme, chceme se samostatně rozhodovat a nechceme, aby nám do toho někdo mluvil. Nechceme, aby nám do života kecal stát a jeho úředníci.
K podnikání je také třeba mít určitou výbavu. Nejde o počítače, stroje či nářadí, jde o výbavu osobnostní. Odvaha, vytrvalost, odolnost a cílevědomost, to je výbava podnikatelů. Kdo ji nemá, nepodniká, nebo nepodniká úspěšně. Samozřejmě i lidé, kteří nepodnikají, mohou být takto vybaveni, ale k podnikání jim chybí nutkavá potřeba být nezávislí, stát na vlastních nohách a dělat si věci po svém. Kombinace toho všeho je totiž tím pověstným faktorem X podnikání.
Podnikáme i navzdory tomu, že podnikání není pohodlné živobytí. Nikdo nám nic nepřipraví a nezajistí. Co si neuděláme, to nemáme. Za svá rozhodnutí neseme plnou odpovědnost. Kdejaký levicový politik se o nás otře. Když státu dochází peníze, zmáčkne podnikatele a živnostníky. Aktivisté a levicoví odboráři se snaží udělat z našich firem rekreační zařízení zaměstnanců. Úředníci vymýšlejí, jakými dalšími povinnostmi by nám zkomplikovali život, a potom nás chodí kontrolovat. A kontroly, to je v podnikání kapitola sama pro sebe. Kdyby nepodnikající občané museli snášet to, co my, tak by část z nich spáchala sebevraždu a část by na ty úředníky střílela. Představte si tu zvrácenost, platíme si úředníky a oni nás pak při kontrolách šikanují. Za naše peníze si budují moc nad námi. No není to k popukání?
A přesto podnikáme. Ale i naše trpělivost má své meze. A tak jsme si založili odbory, začínáme jednotně vystupovat, chceme, aby nás stát bral vážně, aby se k nám choval jako k partnerům, a ne jako k lovné zvěři či k nevolníkům.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama