Apogeo
Reklama

Zaměstnanci mají ve vedrech nárok na nápoje i placené přestávky

03.07.2019, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Zaměstnanci mají ve vedrech nárok na nápoje i placené přestávky

Česko v těcht dnech čelí vlně tropických veder a firmy řeší, jak svým zaměstnancům zajistit přijatelné teplotní podmínky pro práci.

Zákon stanovuje povinnost poskytnout ochranný nápoj při teplotě nad 34 °C. Pokud teplota na pracovišti vystoupá až na 36 °C, zaměstnanci mají nárok na placené bezpečnostní přestávky. Za nedodržení předpisů hrozí firmám pokuta až dva miliony korun.
Do Česka se vrací tropické teploty, ve středu podle meteorologů teploty na některých místech vystoupají až na 35 °C. České firmy musí v takových teplotách dbát na zdraví svých zaměstnanců, především při náročné práci venku a na přímém slunci. Vysoké teploty jsou ale nepříjemné i pro administrativní pracovníky. V centrech velkých měst může v neklimatizovaných kancelářích teplota vystoupat až ke 40 °C. Legislativa přitom stanovuje, že pokud operativní teplota na pracovišti u administrativní práce překročí 34 °C, zaměstnavatel musí zajistit ochranné nápoje. „Za ochranný nápoj lze považovat i vychlazenou vodu, lepším řešením je ale minerálka, která tělu dodá potřebné látky a navíc je pocitově více osvěžující. Nevhodné jsou naopak slazené limonády, které mohou kvůli vysokému obsahu cukru stav organismu ještě zhoršit,“ říká Radim Pektor ze společnosti Preventado, která se zabývá ergonomií a ochranou zdraví na pracovišti. V klimatizovaných kancelářích ve vedrech zaměstnanci často řeší opačný problém, přílišnou zimu. „Obecná doporučení stanovují, že rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být optimálně 6 °C, větší teplotní výkyvy mohou vést k nachlazení. Klimatizace pro práci v kanceláři by měla být podle nařízení vlády v létě nastavena na 24,5 °C, pro fyzicky náročnější profese na 23 °C,“ upřesňuje Radim Pektor.
Tropické teploty nejhůře postihují zaměstnance, kteří pracují na přímém slunci, kde teplota šplhá až k 50 °C. Při extrémně náročných profesích na slunci musí vedoucí směny dbát na pravidelné přestávky. Ty předpis nařizuje už při překročení 36 °C u fyzicky náročnější práce (montážní linky v autoprůmyslu, stavebnictví apod.). Některé firmy i instituce místo pravidelných přestávek volí celkové zkrácení pracovní doby, například na 6 hodin denně. „Pokud si firma kratší pracovní dobu nemůže dovolit, doporučujeme posunout směnu do ranních nebo naopak večerních hodin, kdy je teplota nižší. Když ani to není možné, je vhodné zaměstnancům rozvolnit předepsaný dress code, pořídit dostatek ventilátorů a poskytnout například chladící šátky. Praktickým řešením je vysokotlaké rozprašování vody, které ochladí vzduch,“ dodává Radim Pektor. V případě, že zaměstnavatel zákonné povinnosti ochrany před teplem na pracovišti neplní, zaměstnanec může podat stížnost na místní hygienickou stanici nebo inspektorát práce. Firmě pak hrozí pokuta až dva miliony korun.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama