Ministerstvo školství chce tento měsíc a v září proškolit zhruba patnáct set úředníků z regionů a zástupců speciálních škol k novému způsobu financování školských zařízení. To má začít fungovat od ledna, ale od září podle něj školy budou muset nastavit své rozvrhy. Semináře navážou na školení, která se konala v předchozích měsících. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu. Školy dosud dostávají peníze podle počtu žáků, nově to bude podle počtu odučených hodin.

Zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy budou školit úředníky obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů. Další semináře na téma změny financování asistentů pedagoga se budou pořádat pro zástupce základních škol se speciálními třídami a škol speciálních,“ uvedlo ministerstvo.

Semináře se budou konat v Praze a Olomouci. První se uskuteční 19. srpna a zúčastní se ho úředníci z Prahy a Karlovarského, Plzeňského a Středočeského kraje. Poslední bude školení pro úředníky krajských úřadů, a to 17. září v Praze.

Úředníci odborů školství obcí a krajů mají na starosti kontrolu údajů pro výpočet financí na rok 2020 a budou s reformou radit školám ve svém regionu. Součástí školení bude proto také praktické procvičování konkrétních výpočtů pro modelovou školu, sdělil úřad.

V březnu se seminářů podle ministerstva zúčastnilo zhruba 250 pracovníků krajských úřadů a úřadů obcí s rozšířenou působností. Tyto instruktáže se soustředily především na údaje o zaměstnancích a mzdách, které budou při novém způsobu financování důležité pro stanovení výše peněz pro zařízení.

V souvislosti s přípravou reformy ministerstvo od ledna rozepsalo krajským úřadům asi miliardu korun na vyrovnání mezikrajových rozdílů v platech učitelů. Zároveň vyčlenilo v letošním rozpočtu 1,8 miliardy korun na překryvy učitelek v mateřských školách. Od září chce dalšími penězi navíc umožnit školám nastavení rozvrhů podle nového způsobu financování.

Loni ministerstvo uspořádalo k reformě financování škol semináře, kterých se podle jeho odhadu zúčastnilo kolem tří tisíc ředitelů škol z 11 krajů.

ČTK