V sobotu vstoupila v platnost nová evropská směrnice zvyšující bezpečnost bezkontaktních a internetových plateb. Česká národní banka varovala, že problémy mohou mít lidé při platbě kartou do pěti set korun v kamenných obchodech. Obchodníci se obávají, že silnější ověřování bude znamenat alespoň v první fázi pro internetové obchody komplikace. Banky ale při internetových platbách větší změny nečekají.

Kvůli novým pravidlům mohou platební terminály zamítat některé bezkontaktní platby kartami do 500 korun bez informace o důvodu zamítnutí. V takovém případě lze platbu provést vložením karty do terminálu a zadáním PIN. Důvodem je skutečnost, že některé platební terminály nemusí být na nová pravidla připraveny.

Banky, které v ČR vydávají karty svým klientům, tvrdí, že jsou na novou povinnost pro přísnější ověřování platebních karet plně připraveny. „Česká bankovní asociace je přesvědčena, že v následujících dnech a týdnech nedojde k žádným zásadním problémům, které by znamenaly nějaké zásadní omezení možnosti využívání platebních karet,“ sdělila dnes asociace..

Varování ČNB se však týká jen fyzických platebních karet, bez komplikací bude možné podle centrální banky bezkontaktní platbu provést kartou nahranou v mobilním telefonu či jiném zařízení.

U plateb v kamenných obchodech se zavádí počítadla na sčítání po sobě jdoucích transakcí bez ověření, kterých může být maximálně pět. Poté se musí uživatel ověřit. Na počátku se může stát, že zákazník může narazit na terminál, který jeho platbu bez PIN zamítne. Tyto problémy jsou podle ředitele obchodu společnosti Mastercard Martina Dolejše dočasné. Očekává, že se bude týkat malého počtu terminálů.

Podle nařízení EU by měly mít platby kartou silné, dvoufaktorové ověření uživatele. To by mělo být vyžadováno při on-line přístupu k platebnímu účtu, při provádění elektronické platební transakce nebo při jakémkoli úkonu prostřednictvím komunikace na dálku, který by mohl vést k riziku platebního podvodu nebo jiného zneužití. Zároveň jsou v nařízení také výjimky, mezi něž patří bezkontaktní platby nízkých částek, důvěryhodní příjemci či opakující se transakce se stejnou částkou a stejným příjemcem.

Společnost Mastercard upozornila na to, že u nákupů na internetu po celé EU banky i obchodníci indikovali, že potřebné změny budou trvat déle. Proto Evropská bankovní autorita, která směrnici vydala, doporučila centrálním bankám nebo dohledovým autoritám členských států poskytnout přechodné období pro nasazení potřebných úprav. „Nyní se již většina členských států včetně ČR vyjádřila pro podporu zavedení dodatečného období. Jeho stanovení se nyní projednává na evropské úrovni,“ uvedl ředitel rozvoje produktů a inovací Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Luděk Slouka.

Služba Co stačilo do 13. 9. 2019 Co má být od 14. 9. 2019
Internetové bankovnictví login + heslo login + heslo + něco dalšího (SMS, mobilní klíč v aplikaci, čipová karta, důvěryhodné zařízení apod.)
Mobilní bankovnictví login + heslo login + heslo + něco dalšího (PIN, biometrická data apod.)
Bezkontaktní platba kartou do 500 korun nic, při platbě mobilem ověření přes PIN zařízení (poté bez omezení výše) do 30 € nic (cca 780 korun), pokud však kumulativně od posledního ověření přesáhne 100 € (cca 2600 korun), poté musí ověřit přes PIN, SMS, mobilní aplikaci apod.
Platba kartou fyzicky PIN PIN (beze změny)
Platba mobilem fyzicky PIN/biometrie zařízení nebo karty PIN/biometrie zařízení nebo karty (beze změny)
Platba kartou na internetu CVC nebo CVV kód, u 3D Secure transakcí přepsat kód z SMS první transakce se musí ověřit přes 2FA (SMS, mobilní klíč v aplikaci, čipová karta, speciální heslo apod.), poté lze provést 5 transakcí bez silného ověření (např. jen SMS), poté opět 2FA ověření
Důvěryhodní příjemci platby (např. uložená karta v e-shopu) ověření první platby ověření první platby (beze změny)
Opakované transakce, předplatné apod. se stejným příjemcem ověření první platby ověření první platby (beze změny)
Platební služby (PayPal apod.) ověření první platby ověření první platby (beze změny)
Bezkontaktní platby v MHD vždy bez PINu a bez ověření vždy bez PINu a bez ověření (beze změny)
Platby mýta na dálnicích a mostech vždy bez PINu a bez ověření vždy bez PINu a bez ověření (beze změny)

Zdroj: Měšec.cz

ČTK