Jediný smysluplný ukazatel výdajů na vědu a výzkum jsou sdružené výdaje vládní, z evropských peněz a podnikatelské. Vicepremiér, ministr průmyslu a místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Havlíček (za ANO) tak na dotaz ČTK reagoval na tiskové konferenci po zasedání RVVI na dřívější kritiku předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který uvedl, že konkrétně stát dává na vědu méně peněz v ukazateli podílu výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) než například v roce 2012.

RVVI se dnes mimo jiné zabývala nedávno zveřejněnými informacemi Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterých šlo loni do vědy a výzkumu v ČR rekordních 102,8 miliardy korun, meziročně o 12,3 miliardy více. Podíl celkových výdajů na hrubém domácím produktu (HDP) byl 1,93 procenta. Podíl výdajů z veřejných tuzemských i zahraničních zdrojů činil 0,78 procenta, v roce 2012 to podle dat ČSÚ bylo 0,94 procenta.

Na začátku října Kalousek na twitteru uvedl, že se v roce 2012 jako ministr financí trápil, že stát dává z rozpočtu na vědu necelé procento HDP. Kritizoval, že po šestiletém ekonomickém růstu je v současnosti podíl nižší.

Jediný smysluplný ukazatel je ukazatel sdružených výdajů – musíme dávat dohromady vládní výdaje, výdaje z Evropské unie a podnikatelské. Jsou totiž velmi svázány. Ukazatel GERD je jediný skutečně mezinárodně uznávaný koeficient,“ řekl Havlíček.

GERD ukazuje výdaje všech institucí, nejen univerzit a výzkumných organizací, ale i podnikatelů. Jsou svázáni v celé řadě různých konsorciálních projektů, to znamená, že se to velmi těžko od sebe odděluje. Fakticky to znamená, že pokud se daří dobře motivovat podnikatelský sektor například daňovými odpočty nebo investičními pobídkami směřovanými na výzkum, vývoj a inovace, tak oni vstupují do právě sdružených konsorciálních projektů například s univerzitami a výzkumnými centry. Není možné to od sebe oddělit,“ poznamenal.

Vládní výdaje jsou podle Havlíčka navíc v takové výši, že se je nedaří spotřebovávat. „Dáváme z pohledu vlády do vědy o něco více, než institucionální a účelová podpora v tuto chvíli vyžaduje,“ řekl. Za loňský rok bylo připraveno z veřejných peněz České republiky 33,9 miliardy, spotřebovalo se o půl miliardy méně. Za rok 2017 činily nespotřebované výdaje téměř tři miliardy. „V součtu posledních několika let už tam dokonce máme přes šest miliard,“ doplnil vicepremiér.

ČTK