Poslanci už mají k dispozici návrh státního rozpočtu na příští rok. Počítá se schodkem čtyřicet miliard korun, což je stejně jako letos. Včera byl poslední termín, do kdy musela vláda poslancům rozpočet předložit. Schvalovala ho v polovině září. Sněmovna by mohla rozpočet podle schváleného harmonogramu schvalovat již 4. prosince.

Jako první zasedne nad rozpočtem rozpočtový výbor. Sejít by se měl ve středu 9. října a měl by dát Sněmovně doporučení, aby v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu. Jde o příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Dá se předpokládat, že hlasy vládní většiny přijme výbor i přes nesouhlas opozice doporučující stanovisko.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2021 a 2022.

Mezi hlavními výdajovými prioritami uvádí vláda na prvním místě zvýšení průměrného starobního důchodu o přibližně 900 korun již od 1. ledna a na druhém zvýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun. Mezi priority zařadila i růst objemu peněz na platy ve školství nebo meziroční zvýšení peněz na investice téměř o 24 miliard korun.

Opozice kritizuje návrh rozpočtu jako nehospodárný, socialisticky přerozdělující a v době, kdy se začíná mluvit o recesi, nezodpovědný. Ve Sněmovně tak čeká plán na hospodaření státu v příštím roce kritika a pozměňovací návrhy.

Podle Pirátů je návrh rozpočtu se schodkem 40 miliard v době růstu ekonomiky hrubou nezodpovědností. Podle předsedy klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska pokračuje v trendu zvyšování rizik budoucnosti a jeho investiční aktivita je menší než v dobách ekonomické recese. Předseda lidovců Marek Výborný míní, že vláda rozhazuje a peníze chce vytahat z kapes daňových poplatníků. Občanští demokraté chtějí opět předkládat návrhy, kde by se dalo v rozpočtu ušetřit.

ČTK