Zpomalení ekonomiky a restrukturalizace jako moderní řešení ekonomické krize, které nespočívá v likvidaci společnosti ve finančních potížích. To byla dvě hlavní témata Restrukturalizačního fóra Turnaround Management Association ČR, které se konalo minulý týden v České národní bance.

Diskuze se točila zejména kolem automobilového průmyslu, který je tradičně považován za ukazatele ekonomické situace, pokles zakázek dodavatelů, zejména ve výrobě plastů, a rostoucí mzdové náklady napříč odvětvím byly jmenovány jako hlavní varovné signály současného vývoje. Odborníci se také shodli, že pozorují ekonomické zpomalování u oceláren a strojíren, do budoucnosti očekávají ochlazení u komerčních nemovitostí.

Pohled na trh nejen z hlediska restrukturalizací nabídl diskuzní panel – ochlazování ekonomiky a otázka blížící se krize je žhavé a aktuální téma, potvrdili zástupci TMA ČR, UniCredit Bank, Komerční banky, ČSOB a České spořitelny. „V poslední době se zabýváme systematickým sledováním našeho portfolia a hledáme shodné rysy zpomalení. Aktuálně ho nacházíme v automobilovém průmyslu, zejména výroba plastu je kritická. Podle dostupných údajů také předpokládáme, že dojde k ochlazení trhu s komerčními nemovitostmi,“ uvedl Pavel Procházka, člen TMA ČR a ředitel oceňování a vymáhání aktiv Komerční banky.

Situaci potvrdil Petr Smutný, předseda TMA ČR a partner PwC ČR: „V praxi pozorujeme pokles zakázek u výrobců automobilových plastů až o třicet procent. Varovný je také zvyšující se počet restrukturalizací v sousedním Německu, což ukazuje na proměnu ekonomického klimatu.“ Problém a výzvu automobilového průmyslu v neposlední řadě představují mzdové náklady, které se zvyšují, zatímco tržby zůstávají na stejné hladině.

Zpomalení ekonomiky bylo ilustrováno také na odvětví strojírenství a oceláren, jejichž zakázky na rok 2020 nedosahují stejné míry jako v minulosti. Za další opakovaně pozorované potíže, které ochromují činnosti českých společností, byla jmenovaná nezvládnutá expanze na zahraniční trhy, generační výměna vedení a daňová kontrola.

V názorech na řešení krize podniků byly odborníci jednotní, problém tuzemských restrukturalizací je ten, že se dělají příliš pozdě. „Reorganizace jsou zpravidla úspěšnější, pokud o ni včas zažádá sám dlužník, na rozdíl od situace, kdy je insolvenční řízení zahájeno až z podnětu věřitele,“ řekl Jaroslav Schönfeld, člen správní rady TMA ČR a manažer České spořitelny, a dodal, že cílem všech zúčastněných by měla být kultivace prostředí a napomáhání ke zlepšování podmínek restrukturalizací, aby k nim dlužníci byli motivováni přistupovat včas, tedy dříve v řádu let, a s profesionálními poradci.