e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální recesi ekonomové neočekávají, rozhodně ne žádnou hlubokou

22.11.2019, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Globální recesi ekonomové neočekávají, rozhodně ne žádnou hlubokou

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vydala novou prognózu světové ekonomiky.

Oproti prognóze ze září nejsou přítomny žádné zásadní změny a můžeme říci, že odhady růstu HDP odpovídají odhadům dalších institucí jako Mezinárodní měnový fond, Světová banka či Capital Economics.
Podle OECD momentálně roste světová ekonomika nejpomalejším tempem od globální finanční krize. OECD prognózuje, že letos i příští rok poroste světová ekonomika o 2,9 procenta. Pro rok 2020 to znamená mírně snížení o 0,1 procentního bodu z minulé prognózy. OECD očekává, že růst v roce 2021 mírně zrychlí na 3,0 procenta, nicméně pouze za předpokladu, že nebude realizována mnoho rizikových faktorů jako jsou obchodní války, tvrdý brexit či neočekávaně silné zpomalení čínské ekonomiky, která k růstu globálního HDP přispívá bezprecedentní jednou třetinou.
Co se hlavních ekonomik týče, USA by měly růst kolem 2 procent, Čína kolem 6 procent, eurozóna pouze kolem 1 procenta a Velká Británie také kolem 1 procenta. OECD zároveň varovala, že obnovení kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou bude mít malý dopad, pokud jednotlivé země nezvýší investiční výdaje.
Pokud se podíváme na světovou ekonomiku střednědobým pohledem, zjistíme, že dynamika světového HDP dosáhla v rámci současného hospodářského cyklu vrcholu na přelomu let 2017 a 2018 a od té doby do dnešního dne kontinuálně mírným tempem zpomaluje. Toto zpomalení má několik fundamentálních příčin. Zaprvé je logické, že po dosažení maxima dynamiky muselo dojít jako ve všech předchozích hospodářských cyklech k nutnému zpomalení.
Zadruhé tady máme mimořádné faktory jako obchodního válka mezi USA a Čínou a brexit, které citelně zvyšují nejistotu v ekonomickém systému a tím pádem především dopadají na korporátní investice. A konečně zatřetí tady máme strukturální zpomalování dynamiky čínského HDP, když se čínské vedení už nějakou dobu snaží dle parity kupní síly největší světovou ekonomiku přeorientovat z exportního modelu na model založený na růstu spotřeby a váhy služeb. Celkově mají tyto faktory za následek, že růst světové ekonomiky již nějakou dobu zpomaluje. Globální recesi nicméně ekonomové prozatím neočekávají, rozhodně ne žádnou hlubokou.
My jsme opatrnými optimisty a na rozdíl od OECD se domníváme, že by mohla příští rok světová ekonomika o několik desetinek procenta zrychlit. Myslíme si, že cyklického dna jsme už dosáhli. Mírné zrychlení by přitom mělo být hnáno uvolněnější měnovou politikou všech klíčových centrálních bank.
MICHAL STUPAVSKÝ, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama