Není asi překvapením, že většina Čechů bude prožívat Vánoce v rodinném kruhu. Češi považují tyto svátky tradičně za velmi intimní záležitost a jenom velmi malé procento si je obohatí návštěvou restaurace, příbuzných, přátel anebo odjede na zahraniční dovolenou.

Dle průzkumu společnosti STEM/MARK pro společnost Home Credit zůstane 89 procent dotázaných na Vánoce doma s rodinou.

Lidé žijící ve městě vyhledávají více na Štědrý den zábavu v širším okruhu, ať už přátel nebo příbuzenstva a nebojí se také vyjít si na Štědrovečerní večeři do restaurace. Je to pravděpodobně dané i tím, že zde mají více příležitostí, protože řada restaurací nabízí speciální menu i na 24. prosince, které si kromě zahraničních turistů oblíbili i čeští zákazníci.

Jaká je ideální představa oslavy Štědrého dne?

I když většina stále upřednostňuje rodinu, je to až 76 procent, objevuje se nový trend, a to dovolená v zahraničí. Tu by preferovaly především ženy (9,3 procenta) ve věkové skupině 40–54 let (12,3 procenta) a také obyvatelé Prahy (14,3 procenta). Ženy v tomto věku mají evidentně jiné priority, netouží po tom, trávit předvánoční čas pečením 20 druhů cukroví, výzdobou a přípravou perfektní Štědrovečerní večeře. Děti mají již většinou starší a donutit teenagera, aby pomohl se zdobením perníčků se zdá jako nadpozemský úkol. Ženy v tomto věku již nevěří na pohádky, a proto rezignovaly na generální předvánoční úklid a rády vymění sledování tradičních českých pohádek za poklidnou dovolenou například v teple.

Stále je však pro našince poklidný odpočinek doma během svátků nezaměnitelný zážitek, až 76 procent respondentů odpovědělo agentuře STEM/MARK ve výzkumu pro Home Credit, že chtějí trávit Vánoce s nejbližšími. Pravděpodobně sledují tradiční české pohádky, ochutnávají cukroví a na hory nebo dovolenou vyrážejí většinou až v druhé polovině volna, tedy na Silvestra.

Jakým činnostem se věnují Češi před Vánoci?

V průzkumu pro společnost Home Credit se také odpovídalo na dotazy, jak Češi tráví hektický předvánoční čas. Na prvním místě se umístil nákup dárků, což není vůbec překvapivé. I když předvánoční výzdoba v obchodních centrech se začíná objevovat často již v říjnu, většina lidí však kupuje alespoň jeden dárek na poslední chvíli.

Další činností v době předvánoční je pak domácí výzdoba a „světe div se“ pečení cukroví. Některé možná překvapí, že tradičním generálním úklidem se zabývá „pouhých“ 47 procent respondentů. Zajímavé je, že nejvíce lidí, kteří mají potřebu utřít prach v každému rohu, pod každou knihou na polici, umýt všechna okna a vyčistit koberce, jsou ve věkové skupině 15–39 let. Lidé od 40-54 let nepovažují úklid za prioritu, raději odjedou do tepla anebo alespoň tuto cestu plánují. Roste také popularita návštěvy vánočních trhů, více než 50 procent respondentů odpovědělo, že během předvánočního času navštíví trhy v některé domácí metropoli.

„Vánoce nejsou jenom o dárcích, úklidu a dokonalé výzdobě, ale především o pohodě a příjemném času s nejbližšími. Mohou však přijít nemilé události, rozbije se pračka, trouba nebo vybouchne auto, na takové věci vám rádi půjčíme i o svátcích a pomůžeme překonat finanční nesnáz, ale úvěrům na samotné dárky se raději vyhněte, i skromnější dary jistě udělají nejbližším radost,“ doporučuje Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit.