Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení novou Strategii vlastnické politiky státu. Cílem dokumentu je vymezit principy chování státu jako spoluvlastníka i vlastníka firem nebo jako zakladatele státních podniků.

Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. MF chce dále v dokumentu nastavit jednotný přístup všech ministerstev k podnikům, ve kterých mají úřady majetkový podíl. V souvislosti s tím mají být také vytipovány k prodeji státní podniky, které nemají strategický význam.

Strategie ministerstvu umožní spolu s dalšími resorty rozhodovat, které majetkové účasti jsou pro stát klíčové, a má se do nich investovat a dále je rozvíjet, a které jsou pro stát nepotřebné, uvedl náměstek ministryně financí pro právní a majetkovou agendu Ondřej Landa.

Vláda starší verzi strategie projednala v lednu 2017, tehdy ji ale kabinet nepřijal. Důvodem byla obava některých ministrů, že cílem materiálu je centralizace správy státních podniků pod MF. To úřad odmítl a zásadami strategie se začal řídit. Podle Landy tak MF provedlo fúzi Letiště Praha a Českého Aeroholdingu, integrovalo akciové podíly státu v ČEB a EGAP pod ministerstvo financí a prodalo slovinskou papírnu Vipap.

Předkládaný materiál podle MF vychází z aktualizovaného doporučení OECD pro řízení a správu státem vlastněných společností z července roku 2015. V případě jeho přijetí vládou bude muset MF zpracovat ke konci roku 2020 ve spolupráci s dalšími ministerstvy hodnotící zprávu. Tu by měl úřad v červnu 2021 předložit vládě.

ČTK