Mnozí z nás si kladou otázku, proč kupovat drahé spotřebiče, když mají stejné funkce jako ty levné. Velké rozdíly se ovšem projeví v energetické náročnosti, která se může značně lišit, a právě ta hraje v ceně spotřebiče velkou roli. Jaké jsou rozdíly?

Domácí spotřebiče používáme téměř denně, nebo dokonce 24 hodin denně (lednice), takže se vyplatí o jejich výběru déle popřemýšlet. Prvotní investice je totiž jen jednou stranou mince, která hraje třeba i ve prospěch levnějších věcí, avšak jejich energetická náročnost je druhou stranou.

Pokud vybíráte opravdu důležitý spotřebič, který bude v zápřahu velmi často, nebo dokonce neustále, vždy se vyplatí zvýšit prvotní investici a vybírat takový, který je nejméně energeticky náročný. Například právě taková lednice je zapojená neustále a rozdíl mezi energetickými třídami je opravdu značný. To samé platí například pro spotřebiče jako automatická pračka či sušička.

Energetickou třídu (množství spotřebované energie) má každý spotřebič na svém energetickém štítku (vyjma vysavačů). Momentálně je tato stupnice řazená jako A+++ – nejúspornější, až po G – nejméně úsporné. Zmatek nastává v případě, když si zákazník koupí například spotřebič A+ v domnění, že si koupil relativně úsporné zařízení, avšak A+ je až třetí v řadě úspornosti, a ve spotřebě energie to v důsledku bude poměrně velký rozdíl. A jak velký přesně to bude rozdíl? Orientační příklad si ukažme právě na lednici, kterou má dnes doma každý. Lednice se dnes vyrábí už téměř výhradně v energetické třídě A.

Výdaje za provoz lednice dle energetické třídy

Energetická třída lednice Náklady na den provozu Náklady na rok provozu
A 4,10 Kč 1 496 Kč
A+ 3,70 Kč 1 350 Kč
A++ 3 Kč 1 095 Kč
A+++ 2,20 Kč 803 Kč

Z orientační tabulky je jasně patrné, kolik ušetříte za den/rok provozu lednice v různých energetických třídách. Nová lednice v úsporné energetické třídě se tedy nevyplatí hned druhý den, ale po roce provozu už menší energetickou náročnost nové lednice na svých vyúčtováních pocítíte.