e-news.cz - kurzy
Reklama

Povolování nové výstavby v Praze? Dnešní školáci nebudou mít kde bydlet

08.01.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Povolování nové výstavby v Praze? Dnešní školáci nebudou mít kde bydlet

Tempo růstu cen pražských bytů zpomaluje.

Podle aktuálně zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostly meziročně nabídkové ceny bytů v Praze o tři procenta. Od roku 2010 se podle tohoto indexu ceny zvýšily o téměř sedmdesát osm procent.
Důvodem je neustále se zvyšující deficit a nedostatek bytů zejména ve středním segmentu. Jestliže se povolování nových velkých projektů zásadně nerozhýbe, může podle nejnovějších odhadů v roce 2030 metropoli chybět bydlení pro bezmála čtvrt milionu lidí.
Zpomalování růstu cen je patrné i u nových bytů v Praze. Průměrná cena prodaného nového bytu se zde za třetí kvartál roku 2019 zvedla z předchozích 102 058 na současných 106 713 korun za m2, tedy o 4,5 procenta. Při meziročním srovnání došlo k nárůstu prodejních cen nových bytů v Praze o přibližně 11 procent. Mezi lety 2017 a 2018 přitom ceny vzrostly o téměř 16 procent a rok dříve dokonce o téměř 20 procent. Je tedy zřejmé, že ceny pražských nemovitostí již nerostou tak skokově, jako v předchozích letech. K mírnému zvyšování cen však bude docházet i nadále.
Ceny bytů sice meziročně ubraly na svém tempu, ale nepředpokládám, že by se v nejbližší době snižovaly, a to kvůli enormnímu nárůstu cen pozemků, stavebních prací a materiálů. Stále platí, že zásadně zlepšit situaci na trhu a zvýšit dostupnost vlastního bydlení může jen dostatečná nabídka nových bytů na trhu.
Kvůli nárůstu ceny nemovitostí dnes stát na DPH vybírá u bytů pětkrát více než před lety. Z každého nového bytu v Praze tak získává kolem 1 milionu korun. I proto je na místě, aby hlavní město využilo své zákonodárné iniciativy a navrhlo zavedení daňových úlev, které by dostupnost bydlení zvýšily. Kromě zrušení daně z nabytí nemovitosti by se mělo jednat právě o snížení daně z přidané hodnoty na koupi novostavby z 15 procent na 10 procent.
Praha potřebuje minimálně deset tisíc bytů ročně
Praha by pro svůj přirozený rozvoj a dohnání současného deficitu, který přesahuje již 20 tisíc bytů, potřebovala minimálně 10 tisíc nových bytů ročně. Ve skutečnosti se jich povoluje méně než polovina. Pokud se situace nezmění a deficit mezi nedostatečným množstvím povolených nových bytů a poptávkou po nich bude dále narůstat, bude v roce 2030 v hlavním městě scházet kolem 100 tisíc bytů, tedy bydlení pro téměř čtvrt milionu lidí.
Podle nejnovější analýzy, kterou společně zpracovali ČVUT a IPR, by bylo potřeba v Praze postavit dokonce až 13 tisíc bytů ročně. Analýza vychází z předpokladu, že se jednak zvyšuje prostorový standard počtu obyvatel na jeden pražský byt a dále počítá přibližně s 0,5 procenty bytů užívaných pro sdílenou ekonomiku, tedy Airbnb.
Analýza nově také definuje přirozený zánik bytového fondu – 0,4 procenta ročně. Strategický plán Prahy počítá s tím, že v roce 2030 bude v Praze žít přibližně 1,4 milionu lidí. Při zohlednění těchto všech faktorů pak analýza uvádí, že po roce 2022 by bylo třeba stavět přibližně 13 tisíc bytů ročně. Podle nejnovější projekce obyvatelstva, kterou nedávno zveřejnil ČSÚ, bude mít naše hlavní město v roce 2030 dokonce 1,43 milionu obyvatel. Potřeba bytů tak bude zřejmě ještě o něco vyšší. Od roku 2010, kdy začal klesat počet povolených bytů, bylo ročně v průměru zahájeno jen 3800 bytů v bytových, ale i rodinných domech, nástavbách apod.
Na povolení čeká více než sto tisíc zamrzlých bytů
Za růstem cen stojí nedostatečná nabídka nových bytů na trhu. Přitom v různé fázi schvalování je v Praze podle nejnovější analýzy Central Group 109 tisíc bytů. Jen minimum má však již povolení. Za posledních 10 let to bylo podle dat ČSÚ průměrně jen 2600 bytů v bytových domech, které se v Praze povolily. To znamená něco málo přes dvě procenta z polštáře, který má Praha zejména na brownfieldech.
Za nedostatečným povolováním stojí jednoznačně legislativní překážky, kdy povolování nové stavby v Praze nyní trvá často 10 i více let. Dokud se tak nepodaří prosadit celkovou rekodifikaci stavebního práva (nynější předpoklad platnosti je rok 2021), situace se pravděpodobně nezmění. Zrychlení stavebního procesu by už nyní výrazně napomohlo zjednodušení schvalovací projektové dokumentace či zavedení takzvané fikce souhlasu. Zatímco samotná účinnost rekodifikace je plánována až na rok 2023, jmenovaná opatření je možné zařídit v horizontu několika měsíců.
MICHAELA TOMÁŠKOVÁ, výkonná ředitelka Central Group
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Snížení sazeb ECB v nedohlednu ochlazuje ekonomiku eurozóny

08.04.2024, Autor: red

Finanční trhy dlouho čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby. Pomalé zpomalování inflace a pečlivé prověřování ekonomického vývoje eurozóny to bance zatím nedovoluje. Hlavní depozitní sazba zůstává od posledního hlasování, které proběhlo 7.3.2024, nezměněna na úrovni 4 %, což je stav od srpna 2023. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama